iPhone 5’le Ödemeler Yapılabilecek Mi ?

Apple firması iPhone 4 furyasının ardından yeni telefonu olacak iPhone 5 üzerindeki geliştirmelere ve çalışmalarına çoktan start verdi.

CultofMac sitesinde yer alan bir habere göre iPhone ileriki günlerde sadece tek başına bir cüzdan olarak kullanılabilecek. Telefon üzerinden kredi kartı gibi ödeme yapabilmenizi sağlayan bu teknolojinin ismide “Near Field Communication.” Kısaca NFC olarak isimlendirilen bu teknoloji, dar alanlarda kızılötesi bağlantıları bularak ve yararlanarak bu teknolojiyi destekleyen cihazlara ödeme yapabilmenizi sağlıyor. Apple firması bu teknolojiyle ilgili çoktan teknik ekibini kurdu.

Bütün bu bahsettiğimiz dedikoduları yeterli bulmayanlar için TechCrunch sitesinin yaptığı haber çok daha önemli bir yer alıyor. Site; Apple ve Google firmalarının mobil ödeme sistemleri teknolojisi üzerinde harikalar yaratan Boku isimli şirketi satın almak birbiriyle kıyasıya bir mücadele içerisinde olduğunu resmen belirtti.

iPhone’culara Kötü Haber

Yapılan açıklamalara göre Apple’ın yakın bir zamanda yayımlamayı planladığı iPhone ve iPad kullanıcılarının ise büyük bir heyecanla beklediği iOS 4.2 güncellemesi tekrar herhangi bir duyuru yapılmadan ertelendi.

Güncellemeyi daha önceden belirlemiş olduğu tarihte piyasaya sürmeyen Apple, bu konuda herhangi bir açıklama yapmayarak da birçok kullanıcıdan tepki topladı. Bunun üzerine Macstories’ten yapılan bir açıklama üzerine güncellemenin yayımlanmama nedeninin iPad’lerden kaynaklandığı belirtildi. Çünkü mevcut sürümünün firmware’inde sorunlar yer alan iPad’in, yeni bir versiyon ile daha da sorunlu bir hale geleceği düşünülüyor. Gelişmeler Macstories tarafından bu şekilde bildirildi, ancak Okumaya devam et iPhone’culara Kötü Haber

SkyFire, 1 Haftada 300.000 Kere İndirildi

iPhone telefonlara Flash özelliğini getiren web tarayıcısı SkyFire, yayınlandıktan sadece 7 gün içerisinde 1 milyon dolar kar elde etmeyi başardı.

Firma, bir tanesi 2.99$ olmak üzere dünya çapında toplam 300.000’in üzerinde indirilme olduğunu belirtti. Tabiki bütün elde edilen rakamlar SkyFire firmasına kalmayacak, Apple firmasıda App Store satışı ortaklığından %30’luk bir dilimini kendi kasasına koyacak.

SkyFire, yayınlandığı günden itibaren çeşitli problemler çıkmış, iPhone uygulamaları arasından apar topar kaldırılmıştı. Açıklamalara göre bu olayın Apple ile bir ilgisi yoktu, yalnızca SkyFire’ın serverları gelen yoğunluğa dayanamamıştı ve çökmüştü. Şimdi ise bu problemlerin giderildiği fakat Flash Video kalitesinde bir hayli düşme meydana geldiği açıkça ortada. Yetkililer bu konu hakkında henüz resmi bir açıklamada ise bulunmadılar.

Android 2.2, iOS 4’e Karşı

Akıllı telefonların yaygınlaşmasından sonra donanımdan çok tartışılan konu kullandıkları işletim sistemleri oldu. Tüketicinin bundan böyle mobil cihaz seçiminde bile işletim sistemine önem vermesi, şirketleri de bu kategoride ayrı bir rekabete soktu. Şimdi karşınızda iyi ve kötü yönleriyle  iOS 4 ve Android 2.2.

Apple firmasının iOS 4’le birlikte piyasada uzun bir süredir bulunduğunu ve bu konuda oldukça deneyimli olduğunu biliyoruz. iOS’ta bu tecrübenin ürünü olarak göze çarpan özellik kuşkusuz kullanılabilirlik oluyor. Daha telefonu ilk defa eline alan bir kişi bile ufak uğraşlar sonucu hemen resim çekebiliyor veya resim dosyaları arasında gezinebiliyor.

Android 2.2 ise Flash desteği yüzünden kaybettiği batarya ömrünü, taban kodunda gerçekleştirdiği ana değişikliklerle işletim sistemine sürat katarak kapatmaya çalışıyor. Android 2.2  daha önceki versiyonlara göre 5 kat daha hızlı uygulama çalıştırabilmekteyken, internette sörf hızını da 3 katına kadar çıkartabiliyor. Bu işlemde işlemciye uygulanan gücün vakitini kısaltıyor ve batarya süresinden önemli bir tasarruf sağlıyor.

iPhone Fabrikası Çalışanları Zehirlendi

Avustralya televizyonu ABC’nin haberine göre Apple ürünlerinin üretiminde rol alan çalışanlar n-hexan ismindeki zehirli bir maddeye maruz kaldıkları için rahatsızlandılar. İşçilerden bir tanesi vermiş olduğu demeçte “Ellerimi hissetmiyordum ve zorlukla yürüyordum” dedi.

iPhone’larda bulunan dokunmatik ekranları yapıştırmak ve rengini parlatmak için faydalanılan zehirli madde içeren buhar, aşırı derecede solunduğu vakit insan vücudunda kalıcı hasarlara sebebiyet verebiliyor.

Wintek fabrikasında bulunan başka bir çalışan ise, n-hexan maddesi yüzünden zehirlendi ve vücudunun belden aşağısında rahatsızlanma meydana geldi.

Bu zehirli atık içeren fabrikayla ilgili olan açıklamaları henüz Apple resmi olarak onaylamasada ABC televizyonu hasta çalışanların Apple firmasında çalıştıklarını delil olarak sunabilmek için şirketin logolarını atmadıklarını ve sakladıklarını belirtti.

Apple’dan Çıkmayan SIM Kart

GigaOM firmasının araştırmasına göre Apple yeni bir SIM kart teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu SIM kartın iPhone’a direk olarak entegre olacağıda edilen bilgiler arasında yer alıyor.

Yalnızca Avrupa’da yaşayan müşterilerin SIM kart transferi yapmadan, Apple web sayfası üzerinden alışveriş yapabilmesini sağlayan teknoloji, servis sağlayıcılardan (Turkcell,Vodafone vs.) biraz daha güç alıyor ve Apple’a veriyor.

4G teknolojisine geçiş olarak LTE özelliğinin birinci planda olduğu tek bir cihazın hemen hemen bütün servis sağlayıcıların altyapısı ile doğru entegrasyon yapabilmesi mümkün. Eğer telefondan çıkmayan SIM kart beklenilen gibi olursa, Apple donanım satışarında da uygulama satışlarında olduğu gibi bir hayli gelir elde edece.

iPhone 3G ve 3GS’lerde Açık Bulundu

MacRumors sitesinde yer alan bir habere göre Apple firmasının iOS 4.1 işletim sisteminde bir güvenlik sorunu ortaya çıktı.

Bu güvenlik problemi nedeniyle ekran kilidinin ve sonrasında gelen 4 haneli giriş şifresini geçmek çok kolay oluyor. Ana ekran ve telefon içerisindeki yazılımlar kilitli olsa bilde telefon uygulamasına erişim sayesinde bağlantıları görmek, üzerinde oynamak ve acil olmayan numaralar dahil telefon rehberindeki kişileri aramak mümkün oluyor.

Şifre giriş ekranında acil arama tuşuna basıldıktan sonra standart bir numara aranıp, o esnada da arama tuşuna ve hold/lock tuşlarına seri olarak basıldığında bug kendisini gösteriyor. Bu güvenlik sorunu Apple’ın iPhone 3G ve 3GS telefonlarında bulunuyor.

Foxcoon Fabrikasından Zehirlenme İddiaları

Foxconn fabrikası Apple ürünleri ve iPhone üretemi yapan bir şirket. Son zamanlarda çıkan haberler arasında ise fabrikada ki çalışma koşullarının elverişli olmadığı hakkında.

Ortaya atılan bir iddiaya göre iPhone 4’lerin ekranlarının üretimlerinde bazı kişilerin zehirlendiği öne sürüldü. Bu iddiadan sonra belli bir süreden bu yana gözetim altında tutulan fabrikanın, bazı konularda ihmalkar davrandığı belirtiliyor. İlk defa böyle bir olayın yaşanmadığı Foxconn’da, daha önce gümüş parçaya sahip cihazların üretiminde de aynı şekilde zehirlenmeler olduğu ortaya sürülmüştü. Okumaya devam et Foxcoon Fabrikasından Zehirlenme İddiaları

iPhone, BlackBerry’i Geçmeyi başardı!

BlackBerry son zamanlarda düşüş yaşarken bunun aksine iPhone ise istikrarlı yükselişiyle pazarda ikinci sırada yerini alıyor.

Piyasa pazarının yeniden şekillenmesine sebep olan firmaların üçüncü çeyreklerinin sonuçlarını açıklamaları oldu. Sonuçlarda ise özellikle iPhone 4’ün çıkışıyla birlikte yüksek satış rakamlarına ulaşan Apple ikincilik koltuğunu BlackBerry’den devralabilmeyi başardı.
Birçok tartışmanın yer aldığı piyasada sonucu kullanıcılar belirliyor ve tercih iPhone’dan yana oluyor. Tercihin iPhone’dan yana olmasının yanında iPhone ile BlackBerry’nin kıyasıya rekabeti Nokia’nın satışlarını baltalıyor gibi görünüyor. Okumaya devam et iPhone, BlackBerry’i Geçmeyi başardı!

App Store’daki Güncel Uygulamalar

Apple’ın kendi uygulamalarını indirebileceğiniz App Store üzerinde olan 250.000’den fazla yazılımı alabilmek için yaklaşık olarak 700.000 dolar harcamanız gerekiyordu.

Fakat bu sayıda gün geçtikçe değişti, Mobclix firması App Store’da bulunan yazılımların sayısının 300.000i aştığını duyurdu. Fakat bu belirtilen rakam resmi olarak henüz Apple tarafından onaylanmadı. Bunun dışında, farklı firmalardan gelen farklı rakamlarda mevcut.

Bu belirtilen rakamın içerisinde indirme durumu pasif olan fakat reklamlara bağlanabilen yazılımların da olduğu tahmin ediliyor. 148apps.biz ve AppShopper.com sitelerine göre ise App Store’da bulunan uygulama sayısı 335.000’i bulmuş fakat aktif olarak indirebileceğiniz rakam 280.000.

Bu problem tabiki sadece Apple firmasına özel değil, Google Android yazılımlarının da sayısının yaklaşık olarak 115.000 ile 90.000 arasında olduğu tahminler arasında.