Mobil Abonelerde 22 Milyon Taşınma Oranı

Geçtiğimiz yıl GSM şirketleri tarafından uygulamaya alınan ve numara değiştirilmeden gerçekleştirilen GSM operatörü değiştirme kampanyasına göre toplamda 22 milyon kullanıcının taşınma işlemi yaptığı belirlendi.

9 Kasım 2008 tarihinde başlatılan kampanyaların üzerinden tam 2 yıl geçmiş durumda ve bu kampanyalar hala devam ediyor. 21 milyon 931 bin 943 abonenin numarasını aynı bırakarak operatör değişikliği yapması üzerine, günlük ortalama 30 bin abone olarak ortaya çıktı.

61.5 milyon GSM abonesinin bulunduğu ülkemizde, yüzde 35 oranında bir taşınma olduğu belirlenirken, diğer ülkelerde de bu durumun mevcut olduğu ancak Türkiye’de ki kadar bir talebin olmadığı öne sürüldü. Diğer ülkelerde yoğun bir talep olmaması ise bazı nedenlere bağlandı. Öncelikle tek bir GSM operatörüne başvuru, taşınma anında uygulanan ücretler, taşınmak için yeterli abonelik süresi ve taşınma esnasında yeteri kadar esnek davranılmaması bu nedenlerin başında geldi.

Ülkemizde ise oldukça yoğun bir şekilde ortaya çıkan GSM operatörü değiştirme olanağı kullanıcıların, diğer operatörler tarafından verilen cazip tekliflerden etkilendiğini gösteriyor. Türkiye genelinde ki sonuca göre kendi operatörünün sağlamadığı olanak ve imkanları diğer operatörlerde bulan her abone, hattını değiştirmiş gibi gözüküyor.

Avea “Ara Beni Servisi”

Bundan böyle AVEA hat sahipleri, AVEA’nın sunmaya başladığı “Ara Beni” servisi ile birlikte kendilerini aramasını istekleri kişilere, bir operatör farkı olmaksınız herhangi bir bedel ödemeden “Ara Beni” mesajı iletebiliyorlar. AVEA, bu yeni sistemi ile birlikte hattında yeterli TL bakiyesi bulunmasa bile her şekilde “Ara Beni” servisi ile kullanıcılarına sınırsız aranma talebi hakkı veriyor.

“Ara Beni” servisinden yararlanmak için Faturalı veya Faturasız bir AVEA hattına ihtiyacınız var. Avea “Ara Beni” yeniliğiyle birlikte her şekilde görüşme talebi elde eden müşteriler, sınırsız iletişim özgürlüğünün tadına varıyor.

Avea Ara Beni servisini kullanmak isteyen Avealılar, telefonlarında *125*05XXYYYYYYY# (*125*aranmak istedikleri no ve #) tuşladıktan sonra arama tuşuna basarak, Ara Beni mesajlarını aranmak istedikleri numaraya ücretsiz olarak iletebiliyorlar. ”Ara Beni” mesajları ayrıca istenildiğinde ileri tarihli olarak da gönderilebiliyor.

Avea ve İDO İşbirliği

Devlete yakınlığı bilinen Avea ile bir devlet işletmesi olan İstanbul Deniz Otobüsleri arasında geçtiğimiz günlerde bir işbirliği yapıldı.

İşbirliği kapsamında Sea&Miles kredi kartına sahip olan Avea aboneleri ödeyecekleri her faturadan İDO Mil puan kazanacaklar ve bu Mil puanları İDO tarafından sunulan tüm iç hat deniz otobüslerinde kullanabilecekler.

Deniz ulaşımını tercih eden ve Avea abonesi olupta tüksek miktarda da fatura ödeyen aboneler için oldukça güzel bir kampanya olarak göze çarpan bu işbirliği kapsamında kaazanılan mil puanların konuşma süresi olarak alınmasıda mümkün hale getirilmiş. Bu kapsamda 50 Mil Puan kazanan bir faturasız avea abonesi 20 Kuruşluk bir yükleme kazanırken, aynı puanda bir kazanç sağlayan faturalı hat aboneleri ise 1 dakika ücretsiz görüşme hakkı alabiliyorlar.

Mil puan kazanmak için bakiye yüklemesi yada fatura ödemesi yapmak yeterli gelirken her 1 TL’lik yükleme yada ödeme kapsamında kullanıcıya 1 Mil Puan veriliyor.

Hizmetten yararlanmak isteyenler İDO yazıp boşluk bıraktıktan sonra Sea&Miles üyelik numaralarını yazarak 4436′ya mesaj atmalıdırlar.

Bedava Dakika Çılgınlığı

Faturalı hatlardaki fiyat indirimleri, paket tarzı tarifelerin çıkması, kullanıcıları bedava dakikalar ile ele geçirmek ve benzeri birçok durum son 1 senedir yaşanıyor.

Mobil Numara Taşıma sisteminin devreye girmesinden sonra yaşanan hızlı değişim, piyasada ki 3 operatörü de kullanıcılarına daha fazla seçenek ve imkan sunma gibi bir role soktu.

Bunun neticesinde operatörler paket tarifelerini arttırdı. Sabit fiyatlardan ücretsiz görüşme dakikaları sunarak kullanıcıları bu tarifeler içerisinde konuşmaya ve aylık sabit ücret ödemeye mecbur kıldı.

Yapılan araştırmalar ise aslında bu paket tarifelerin kullanıcılardan çok operatörlere yaradığını gösteriyor.

Yapılan araştırmada kullanıcıların kendilerine verilen hediye dakikaları tam olarak bitiremediği, bu sebeple kullanıcı başı 150 TL civarında bir fazladan ödeme yaptığı ortaya konuldu.

Yeni dönemde bu tarz paketlerin ve paketlerle beraber sunulan telefonların artacağı ve o zamanlarda kullanıcıların daha karlı duruma geçeceği düşünülse de günümüzde kullanıcılar hem fazla para ödememek adına hem de ihtiyacımdan fazla olsun gibi bir düşünce etrafında dolaştıklarından operatörlere fazladan para ödemek durumunda kalıyorlar.

Avea’da Facebook’u Ücretsiz Yaptı

Vodafone ve Turkcell firmaları tarafından başlatılan telefon üzerinden ücretsiz Facebook erişim özelliği Avea tarafından da başlatıldı.

Avea artık 0.facebook.com üzerinden wap ile bağlanılması durumda kullanıcıların Ücretsiz olarak Facebook sayfalarına erişeceği ve gezebileceği haberini verdi.

0.facebook.com adresi Avea için özel olarak tasarlanırken kullanıcıların bazı konulara dikkat etmesi de gerekcek.

Bu sistem sadece facebook üzerinden yazımsal metinlere, durum güncellemeleri vs. içeriklere ulaşımı ücretsiz olarak sunuyor.

Facebook üzerinden paylaşılan fotoğraf ve videolara ulaşmak için ise size bir link veriyor. Bu link üzerinden facebook sayfasına eklenen video ve fotoğraflara ulaşmanız mümkün oluyor. Ancak bu sırada facebook uygulamasından çıkılarak standart internet bağlantısına yönleniyorsunuz.

Yani 0.facebook.com üzerinden facebook’u dolaşmak ücretsizken, video izlemek veya fotoğraf görüntülemek ücrete tabi oluyor. Kullanıcıların buna dikkat etmesinde fayda var.

Gelinen bu nokta ilerleyen dönemlerde kullanıcıları için operatörlerin bağlantılarda daha büyük fedakârlıklara gideceğinin bir örneği.  Bakalım bu tarz ücretsiz uygulama sunulması ve bedavaya hizmet verilmesi hangi noktaya kadar gidecek veya hangi noktada kilitlenecek.

Avea ve Garanti İle Teknoloji Her Alanda

Temmuz ayı içerisinde arasındaki ortak çalışmanın sonuçları ortaya konulacak. Yeni NFC sistemli sim kartlar kısa süre içerisinde abonelerin hizmetine sunularak Mobil yaşamın getirileri hayatımıza bir miktar daha sokulacak.

Yeni nesil NFC ismi verilen akıllı sim kartlar sayesinde hayatımızın her alanında kullanılabilir yenilikler ortaya çıkacak.

Bu yeni nesil sim kartlar günümüzde Göster Geç şeklinde çalışan kredi kartlarının çiplerine benzer bir yapıya sahipler. Okuyuculara yakın mesafeden geçtiklerinde içlerindeki bilgiler okunabiliyor ve ona göre sistemler çalışma yapabiliyor.

Yapılan denemelerde %95 oranında sorunsuz çalışan sistem aslında çok basit. Örneğin aracınızda bu özelliğe sahip bir sim kart varsa KGS ödemesini telefondan otomatik yapabilir, bilet veya benzeri ürünleri direkt telefon sim kartı üzerinden alabilirsiniz. İşyerinize giriş kartı göstermek yerine sim karttaki bilgilerle girebilirsiniz.

İlk etapta 100.000 aboneye ulaşmayı amaçlayan sistemde Türkiye içerisinde 21.000 den fazla noktaya terminal kurulacak ve sistemin yaygınlaştırılmasına çalışılacak.

Bakalım kısa süre içerisinde ne kadar etkili olacak veya hayatımıza ne kadar kolaylık getirecek. Zaman içerisinde belli olacak.