Samsung Nexus S 2011’de Mi ?

Daha evvelden Nexus S ile ilgili olan fotoğrafları sizinle telefon.gen.tr adresinde paylaşmıştık. Haberi yaptıktan iki gün sonra bu seferde Engadget sitesinde yer alan yeni bir telefon ise Nexus ile ilgili olan beklentileri iyice tırmandırdı.

Sitede yer alan habere göre HSPA+ özelliği bulunacak olan modelde 4.3 veya 4.5 inç boyutunda Super AMOLED 2 tane ekran, LED flaşa sahip 8 mp çözünürlükte kamera ve 1.2 GHZ hızında işlemciye sahip olacak. Bunun yanı sıra 1080 piksel olarakda video kayıdı yapabilecek. Android Gingerbread versiyonuyla stabil olarak çalışabilecek olan model “tasarımda yeni dönem” olarak düşünülüyor. Sitede yer alan fotoğraflara göz atıldığında, telefonun ultra ince ve bu sayede piyasadaki tüm rakiplerini geçtiği açıkca belli oluyor.

Ön taraftada 3G yüz kamerası bulunan modelde, Samsung’un TouchWiz arayüzüyle birlikte Google’ın C2DM hizmetide veriliyor. Samsung Nexus S’in 2011 senesinin Şubat ayında piyasaya çıkacağı yönünde söylentiler de mevcut.

Microsoft ve Motorola Davalık Oldu

Microsoft firmasının cep telefonu üreticisi olan Motorola’ya açtığı mahkemeden sonra, Motorola da şu günlerde Microsoft’a karşı dava açmaya hazırlanıyor. Yazılım devinin Motorola firmasını mahkemeye verme sebebi, iki şirketin arasında yapılan parasal anlaşmaya rağmen, Motorola’nın anlaşılan paranın üzerinde bir para talep etmesiydi.

Bu olayın üzerinden sadece 48 saat geçtikten sonra Motorola’da boş durmadı ve Microsoft’a patent davası açtı. Winrumors sitesinde yer alan bir habere göre, Motorola’nın mahkemeye heyetine sunmuş olduğu dilekçede söz ettiği patentler Microsoft’un birçok hizmetini kapsıyor. Video kodlama teknolojisi, Exchange sunucusu, Outlook programının kullandığı e-mail teknolojisi ve Windows Live Messenger’ın faydalandığı 18 tane patent, dava dilekçesinde geçiyor.

Microsoft firmasının bu patent davasına nasıl bir savunma hazırlayacağı ve bundan sonra iki firma arasındaki ilişkinin nasıl şekilleneceği ise bir hayli merak konusu.

Yeni Nokia U

Nokia firması kullanıcıları tarafından dizayn edilen telefonunun fotoğraflarını ve özelliklerini resmi olarak açıkladı. Nokia U ismi verilen telefon, oldukça Nokia N8’i andırıyor.

2010 senesinin mart ayında start verilen projenin asıl hedefi kullanıcıların talep ettikleri özelliklere yönelik bir model çıkarmaktansa onların görüşlerini ve fikirlerini almaktı. Fakat Nokia U, Ekim ayında piyasa çıkarılan Nokia N8’e benzemesinden dolayı birazcık kafaları karıştırdı.

Yeni modelin N8’e oranla değişik yönleride bulunmakta. Nokia U, N8’de olan tek renk seçeneklerine sahip değil ve telefonun ekranı biraz daha geniş. Nokia N8’den 2 mm daha ince ve 1 mm daha uzun. Aynı zamanda USB 2 yerine USB 3 desteği vermekte olan modelde, N8’de de olan HDMI çıkışına ve High Definition video kaydetme özelliğide bulunmakta.

Android 2.3 Sürümü Yakında Geliyor

Google firmasının Android sistemini 2.2 versiyonuna güncellemesi, batarya ömründe ve telefon performansında önemli yenilikler sağlamıştı. Android sistemine sahip cep telefonu alan kişilerin kafasındaki acaba sorularını da böylece yok etmişti. Bugünlerde ise Gingerbread takma ismiyle yeni Android sistemi piyasaya çıkarılmaya hazırlanıyor.

Google firmasında çalışan Alvaro Fuentes Vasquez kendi kişisel LikedLN profilinde, Android 2.3’ün ilk olarak hangi model cep telefonlarına geleceğine dair çeşitli tüyolar verdi; “Nexus One telefonlarınızı birkaç gün içinde gelecek olan Android 2.3 güncellemesi için hazırlayın.”

Nexus One modelinin sadece internet üzerinden online olarak sunulması ve piyasadaki teknoloji mağazalarına çok az sayıda gönderilmesi satışını büyük oranla düşürmüştü. Android’i takip eden kullanıcılarda daha evvelki 2.2 sürümününde ilk olarak Nexus One modellerine geldiğini anımsayacaklardır.

Android 2.3 güncellemesiyle birlikte arayüzde çeşitli değişiklikler olacak, sahip olduğu internet tarayıcısına HTML 5 için tam destek sağlanacak,  yeni bir GPS modülüyle birlikte ufak tefek çeşitli değişikliklerde olacak.

Dell Firması Çalışanları Artık Blackberry Kullanmayacak

Bir taraftan Apple firmasının iPhone’u diğer taraftan Google firmasının Android’i ile fırtına yaratan bir sürü cep telefonu meodeli.. BlackBerry’nin yaratıcısı olan RIM firmasının son zamanlarda pek parlak günler geçirmediği açık bir gerçek. Bilgisayar devi ve cep telefonu piyasasının en son üyesi olan Dell firmasının aldığı en son karar ise, RIM firması için önemli bir kayıp niteliği taşıyor.

Dell ve RIM firmaları arasında yapılan sözleşme nedeniyle, yaklaşık 25.000 Dell çalışanı bugüne kadar sadece BlackBerry kullanıyordu. Fakat Dell, almış olduğu son bir kararla, bundan sonra çalışanların hepsine BlackBerry telefon vermeyeceğini duyurdu. Bundan sonra firmanın 25.000 çalışanına yine firmanın kendi üreteceği Dell Venue Pro model cep telefonları verilecek. Venue Pro, firmanın Windows Phone 7 işletim sistemli ilk cep telefonu olma özelliğinide taşıyor.

Herkesin bildiği gibi BlackBerry modelleri, genellikle iş alanında adından söz ettiren bir telefon. Fakat Dell firması gibi birkaç tane büyük firma daha BlackBerry’den vazgeçtiğini açıklarsa, işte o zaman RIM için şapkasını önüne alıp düşünme vakti gelmiştir demektir.

Lifeview 85 $’dan Satılacak

Birçoğumuz iPhone gibi geniş ve renkli ekrana sahip bir cep telefonu kullanmak isteriz. Fakat Sony Ericsson firması bu görüşe karşı çıkanları düşünmüş olacak ki, Lifeview adında resimde gördüğünüz ufak aleti tasarlamış.

Bu senenin sonunda veya 2011 senesinin ilk ayında 85 dolarlık fiyatıyla piyasaya çıkacak olan Lifeview, aslında şekil olarak 1.3 inç genişliğinde küçük bir ekrana benziyor. Yaptığı iş ise, Android işletim sistemine sahip Xperia X10 serisi cep telefonları ile senkronizasyon kurup birçok işlemi telefonunuzu cebinizden bile çıkarmadan gerçekleştirmenizi sağlamak. Senkronizasyonu Bluetooth yardımıyla kuran cihaz, gelen aramaları görmenizi, Facebook ve Twitter gibi sosyal platformlarda olan güncellemeleri takip etmenizi ve kolay bir şekilde mp3lerinizi dinlemenize olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra aparat Xperia cep telefonunu baştan sona tarayarak uyumlu olan yazılımları buluyor ve onlar üzerinde de size seçim imkanı sunuyor.

OLED teknolojisiyle birlikte tasarlanan Lifeview, telefon ile 10 metre mesafeden bağlantı sağlayabiliyor. Kutuda aparatla birlikte birde bileğinize takmanız için bir bileklikte sizi bekliyor olucak.

Android 2.2, iOS 4’e Karşı

Akıllı telefonların yaygınlaşmasından sonra donanımdan çok tartışılan konu kullandıkları işletim sistemleri oldu. Tüketicinin bundan böyle mobil cihaz seçiminde bile işletim sistemine önem vermesi, şirketleri de bu kategoride ayrı bir rekabete soktu. Şimdi karşınızda iyi ve kötü yönleriyle  iOS 4 ve Android 2.2.

Apple firmasının iOS 4’le birlikte piyasada uzun bir süredir bulunduğunu ve bu konuda oldukça deneyimli olduğunu biliyoruz. iOS’ta bu tecrübenin ürünü olarak göze çarpan özellik kuşkusuz kullanılabilirlik oluyor. Daha telefonu ilk defa eline alan bir kişi bile ufak uğraşlar sonucu hemen resim çekebiliyor veya resim dosyaları arasında gezinebiliyor.

Android 2.2 ise Flash desteği yüzünden kaybettiği batarya ömrünü, taban kodunda gerçekleştirdiği ana değişikliklerle işletim sistemine sürat katarak kapatmaya çalışıyor. Android 2.2  daha önceki versiyonlara göre 5 kat daha hızlı uygulama çalıştırabilmekteyken, internette sörf hızını da 3 katına kadar çıkartabiliyor. Bu işlemde işlemciye uygulanan gücün vakitini kısaltıyor ve batarya süresinden önemli bir tasarruf sağlıyor.

Nokia’dan Sıkı Takip

Nokia firmasının kendi internet sitesinde yaptığı açıklamayla birlikte geliştirme sürecinde yapılan yenilikler bildirildi.

QT’yi bir geliştirme Framework’ü olarak seçtiğini ve hem Symbian, hem MeeGo’dan yararlancağını belirten Nokia, kendi tasarımını ve yazılımlarını da QT platformu üzerinden geliştireceğini duyurdu.

Nokia marka akıllı cep telefonu kullanıcıları bundan böyle daha fazla farklı yazılımlara ulaşabilecek. Bunun yanında uzun süren güncellemelerin yerini daha çok ve sık daha ufak çaplı güncellemeler alacak. Uygulama tasarlayanlar için ise bu yanlızca daha fazla insana ulaşabilme anlamı taşıyacak. Symbian 3 ya da Sybian 4 açıklamaları tarihe karışacak ve aşama kaydeden sadece platform olacak.

Ayrıyetten bu belirttiğimizin yanı sıra en iyi gelişme de Symbian ve MeeGo için HTML5 modülünün standart olarak seçilmesi oldu.

HTC’den Yeni Telefon

Android işletim sistemine sahip cep telefonu denilince akla ilk gelen isimlerden bir tanesi kuşkusuz HTC markası. Özellikle zengin insanların yegane tercih ettiği bir marka.

Ürettiği cihazların genellikle üst sınıf olduğunu ve alım gücünü zorladığını anlayan firma, yeni ve orta seviyede herkesin ilgisini çekebilecek bir modelle piyasaya girmek için gün sayıyor. The Gratia ismi verilen bu yeni Andoroid işlemciye sahip cep telefonu, Kasım ayı içerisinde ilk olarak İngiltere’de raflardaki yerini alıcak. Fakat telefonun uzun boyu birazcık tasarımda üzerine düşülmediğinin bir göstergesi.

Telefon uzunluğu yeni çıkan modellere oranla oldukça fazla, tam tamına 10 cm. Bu büyük kasayı çok kolay ve rahat bir şekilde kullanabilmek ise büyük bir hüner gerektirecek gibi gözüküyor.

Samsung Galaxy i5503 Çıktı

Dünyanıın önde gelen telefon üreticilerinden biri olan Samsung firması, sosyal bir tarz yansıtan i5503 Galaxy 550’yi 550 Lira satış fiyatıyle birlikte Türkiye pazarına çıkardığını bildirdi.

Android işletim sistemi kullanan bu model, Social Hub desteğiyle birlikte kullanıcıların sosyal ağ bilgilerini, rehberdeki kişilerin telefon, email, fotoğraf gibi bilgilerini özel bir merkezde depolayarak, tek bir kanal üzerinden ulaşabilmelerine olanak sağlıyor.

Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarla çok içli dışlıysanız, Samsung’un bu modeli ile birlikte çok kolay bir şekilde profil güncellemelerinizi gerçekleştirebilir, arkadaş listenizdeki kişileri görebilir ve bu kişilerle sohbet edebilirsiniz. Özellikle en büyük avantajı kuşkusuz tüm bu saydığımız şeylerin tek bir çatı altından yapılıyor olması. Samsung Galaxy i5503 ile birlikte organize ettiğiniz partileri veya gezileri Facebook’ta yayınlayabilir, o anda olduğunuz mekanı yada adresi Foursquare aracılığıyla yayınlayabilir hatta çektiğiniz mobil fotoğraflarıda çok kolay bir şekilde Flickr adresine yükleyerek paylaşabilirsiniz.