Samsung Gingerbread Galaxy 2 Yolda Mı?

Samsung Şirketi Google ile yaptığı ortaklık sonucu Nexus S telefonu piyasaya çıkarmıştı. Şimdi ise bu işbirliğinden sızan habere göre ortakların Samsung Andorid 2.3 mobil işletim sistemi bulunduran yeni bir akıllı telefon üreteceği gündemde yerini almış durumda.

Yeni modelin Samsung’un yeni amiral gemisi olacağı konuşuluyor. Teknik özellikleri ve tasarımı ile şimdiden oldukça büyük bir beğeni toplayan Samsung modelinin konsepti, Galaxy 2 adını alacağa benziyor. Modelin görselleri ise Engadget tarafından internet ortamına çoktan sürülmüş durumda. Bu görsellerde ön plana çıkan ise yeni akıllı cihazda 4.3 ya da 4.5 inç genişliğinde bir ekran bulunacağı oluyor. Ayrıca bu ekranın Super Amoled özelliği bünyesinde barındırması da, dikkat çeken diğer Okumaya devam et Samsung Gingerbread Galaxy 2 Yolda Mı?

Android 2.3 Sürümü Yakında Geliyor

Google firmasının Android sistemini 2.2 versiyonuna güncellemesi, batarya ömründe ve telefon performansında önemli yenilikler sağlamıştı. Android sistemine sahip cep telefonu alan kişilerin kafasındaki acaba sorularını da böylece yok etmişti. Bugünlerde ise Gingerbread takma ismiyle yeni Android sistemi piyasaya çıkarılmaya hazırlanıyor.

Google firmasında çalışan Alvaro Fuentes Vasquez kendi kişisel LikedLN profilinde, Android 2.3’ün ilk olarak hangi model cep telefonlarına geleceğine dair çeşitli tüyolar verdi; “Nexus One telefonlarınızı birkaç gün içinde gelecek olan Android 2.3 güncellemesi için hazırlayın.”

Nexus One modelinin sadece internet üzerinden online olarak sunulması ve piyasadaki teknoloji mağazalarına çok az sayıda gönderilmesi satışını büyük oranla düşürmüştü. Android’i takip eden kullanıcılarda daha evvelki 2.2 sürümününde ilk olarak Nexus One modellerine geldiğini anımsayacaklardır.

Android 2.3 güncellemesiyle birlikte arayüzde çeşitli değişiklikler olacak, sahip olduğu internet tarayıcısına HTML 5 için tam destek sağlanacak,  yeni bir GPS modülüyle birlikte ufak tefek çeşitli değişikliklerde olacak.

Turkcell T10 Cep Telefonu ile Karşınızda

GSM sektörünün devleri arasında Turkcell, geçtiğimiz günlerde yaptığı üçüncü çeyrek gelirlerinin açıklandığı finans toplantısında birçok kullanıcısı için adeta sürpriz niteliğinde bir açıklama yaptı.

Açıklamanın içeriği Turkcell’in yeni bir cep telefonu üretimine giriştiğiydi. Huawei Firması tarafından üretileceği açıklana ve T10 adı verilen Turkcell’in yeni telefonu tüm kullanıcılara birtakım özellikleri ile resmen duyuruldu. Yapılan açıklamalarda ilk dikkat çekici özellik T10’un Türkçe sesli arama motoru bulunduracak ilk telefon olmasıydı. Diğer yandan Android mobil işletim sistemi kullanacak olması ise ayrı bir avantaj olarak ortaya çıktı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda bir Turkcell yetkilisi yaklaşık 8.1 milyon internet kullanıcısına sahip olan Turkcell’in akıllı cihaz kullanımında yüzde 5 oranında bir seyir izlediğini ve üretimi yakın bir zamanda gerçekleşecek Turkcell T10 ile bu oranı artırmayı hedefledikleri belirtti.

Fiyat aşamasında piyasada ki akıllı cihazlara göre yüzde 60 ya da 70 oranlarında daha ucuz bir tutar ile pazara sunulacağı bildirilen T10’un, geniş bir konseptte Turkcell uygulamalarına yer vereceği duyuruldu. Turkcell, Facebook ve Google’dan sonra kendi adını taşıyan ve alanının dışında telefon üretimi yapan şirketlerin arasına bu şekilde katılmış oldu.

Android Motorola’yı Kurtardı!

2011 yılından çok umutlu olan Motorola, mobil bölümünde son üç yılda ilk kez kara geçti ve Andorid işletim sistemine geçerek satışları da artırdı.

Nihayet yüzü gülen ve Android işletim sistemine geçen Motorola’nın mobil bölümü geçtiğimiz son çeyrekte 3 milyon dolarlık bir kar yapabilmeyi başardı. Motorola için bu rakam önemli bir değer çünkü geçen yılın rakamlarına bakıldığında 183 Milyon Dolar’lık zarar yapılmış. Ayrıca Motorola,  hisse senedini 5 Cent arttırarak 109 Milyon Dolar’lık bir kar sağlayabilmeyi de başarmış durumda. Geçtiğimiz yıl ise 5.4 Milyar Dolarlık işlem 5.8 Milyar Dolar’a yükseldi. Okumaya devam et Android Motorola’yı Kurtardı!

Savaşın 3. Kahramanı

Piyasalar uzun süredir Apple – Google kapışmasına yüzlerini çevirmiş durumda. Google işletim sistemi Android’li telefonların piyasadaki hızlı yükselişi, Apple kanadında ise iPhone 4 üzerinde yaşanan sıkıntılar telefon dünyasının gündemindeydi.

Ancak bu iki firmanın adından sıkça söz ettirmeye başlaması Nokia firmasını kızdırmışa benziyor. Bu kapsamda yaptıkları açıklamada satışını yaptıkları ürünlerin sayısını yayınlayarak gövde gösterisi yaptılar.

Piyasaya sunulan analizlerde günde yaklaşık olarak 200.000 Android işletim sistemine sahip telefon satışı gerçekleşirken, Symbian işletim sistemine sahip Nokia her gün 300.000 adet telefon satarak liderliğini sürdürüyor.

Yıllardır piyasada olan ve geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşan Nokia firmasının yakın zamanda direnci kırılacak gibi görünüyor. Hızla gelişen alt yapılar artık Synbian işletim sistemini zorlamaya başladı. Özellikle uygulama alanında yetersiz kalması ve tercih eden firma sayısının azalmasına buna etki eden sebeplerin başında geliyor.

Nokia tarafından yakın zamanda satışına başlanacak telefonda işletim sistemlerinin sınırlarını zorlayacakları ise gelen haberler arasında.

Sonuçta piyasada hiçte küçümsenemeyecek rakipler var artık.

Android Microsoft’u Zorlamaya Devam Ediyor

Google kanadının aldığı ani bir karar ve Android İşletim sisteminin piyasaya sürülmesi sanırım en çok Microsoft cephesinde sıkıntı yarattı.

Yapılan araştırmalara göre Android işletim sistemi her ay kullanılırlığını arttırarak ulaştığı kullanıcı sayısını bir üst seviyeye taşıyor.

Amerika’da yapılan ölçümlerde Google pazar payını geçen ay %4 daha büyüterek %13 pazar payına ulaşarak 4.lik koltuğundan 3.lük koltuğuna doğru harekete geçmiş durumda. Pazardaki en büyük rakiplerinden birisi olan Microsoft %13.2 pazar payı ile 3. Sırada kalırken, ilk iki sırayı ele geçirmiş olan RIM ve Apple pazar paylarında düşüş yaşadılar.

BlackBerry firmasının pazar payı 0,4 düşüş yaşarken, 2. Sırada bulunan Apple ise %1 oranında kayıp yaşadı.

Son listelemeye göre;

RIM (BlackBerry) = %41.7
Apple (iPhone)= % 24.4
Microsoft (Windows)= % 13.2
Google (Android) = %13

Nexus One Satış Stratejisini Değiştirdi

Google HTC tarafından üretilen ve Android işletim sistemi yüklü olarak piyasaya sürdüğü ilk telefonu Nexus One için yeni bir satış stratejisi izlemeye karar verdi.

Bu güne kadar yapılan çalışmalarda ürünün satışı webstore üzerinden yapılmakta idi. Ancak istenen seviyeye çıkamadı bir türlü satış grafiği.

Google firması yeni satış stratejisi kapsamında Webstore üzerinden ürününü satışını durdurdu. Yeni satış planlamasında ürünün kullanıcı ile buluşmasını cep telefonu servis sağlayıcıları üzerinden devam ettirmeye karar verdi.

Bu çerçevede ürünün satış kanalı direkt olarak sahaya inecek. Ürünler tezgâhlarda sergilenmeye başlayacak ve kullanıcılar ürünü almadan önce dokunup ürünü deneme imkânına kavuşacak.

Yeni satış planlaması tıpkı Apple firması tarafından IPhone için yapılan satış planlaması gibi işleyecek. Ülkelerde cep telefonu operatörleri satış alanında yetkili kanal olacak ve satışlarda hızlı bir artış beklenecek.

Aslında bu karar geç kalınmış bir karar bana göre. Tüketicinin önüne ürünü sunmadan satışta büyük bir başarı sağlamak pek mümkün olan bir şey değildir. Tüketici dokunamadığı bir ürünü kolay kolay almaz. Kaldı ki bu ürün henüz yeni çıkmış bir cep telefonu ise.

Android Telefonlar Farka Gidiyor

Google tarafından piyasaya sürülen ve ilk başlarda pek umut bağlanmayan mobil işletim sistemi Android büyük bir başarı örneği sergiliyor.

2010 yılının ilk 3 aylık periyodu ele alınarak yapılan araştırmada birçok firmanın Android işlemciye sahip ürün piyasaya sürdüğü ve bu ürünlerin Apple firmasına ait IPhone’nun satış rakamlarını katladığını görüyoruz.

Yapılan araştırma Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir araştırma olmasına rağmen IPhone bu bölgede bulunan büyük pastayı Android işlemcili telefonlara kaptırmış durumda. Amerika’daki pazar payının %21’lik bölümü Apple firmasında kalırken Android %28’lik kesimi eline geçirmiş durumda ve büyümesine devam ediyor.

Firmalar ve yazılımlar arasındaki bu büyük yarıştan Android’in neden bu kadar karlı çıktığı ise ortada. İlk olarak ücretsiz bir işletim sistemi ve arkasında Google gibi dev bir yazılım firması var.

Her türlü yazılım kısa sürede eklenebiliyor. Daha geçen günlerde fotoğrafla çeviri yazılımı geliştirildi ve büyük bir övgü aldı. Bu şekildeki çalışmalar, dışarıdan eklenebilir olan yazılımlar ve bu yazılımların ücretsiz olarak kullanıcıya sunulmasının yanında, bu ürünlerin daha uygun fiyatlardan piyasaya sürülmesi de başka bir önemli neden olarak ele alınabilir.