iPhone 5’le Ödemeler Yapılabilecek Mi ?

Apple firması iPhone 4 furyasının ardından yeni telefonu olacak iPhone 5 üzerindeki geliştirmelere ve çalışmalarına çoktan start verdi.

CultofMac sitesinde yer alan bir habere göre iPhone ileriki günlerde sadece tek başına bir cüzdan olarak kullanılabilecek. Telefon üzerinden kredi kartı gibi ödeme yapabilmenizi sağlayan bu teknolojinin ismide “Near Field Communication.” Kısaca NFC olarak isimlendirilen bu teknoloji, dar alanlarda kızılötesi bağlantıları bularak ve yararlanarak bu teknolojiyi destekleyen cihazlara ödeme yapabilmenizi sağlıyor. Apple firması bu teknolojiyle ilgili çoktan teknik ekibini kurdu.

Bütün bu bahsettiğimiz dedikoduları yeterli bulmayanlar için TechCrunch sitesinin yaptığı haber çok daha önemli bir yer alıyor. Site; Apple ve Google firmalarının mobil ödeme sistemleri teknolojisi üzerinde harikalar yaratan Boku isimli şirketi satın almak birbiriyle kıyasıya bir mücadele içerisinde olduğunu resmen belirtti.

iPhone’culara Kötü Haber

Yapılan açıklamalara göre Apple’ın yakın bir zamanda yayımlamayı planladığı iPhone ve iPad kullanıcılarının ise büyük bir heyecanla beklediği iOS 4.2 güncellemesi tekrar herhangi bir duyuru yapılmadan ertelendi.

Güncellemeyi daha önceden belirlemiş olduğu tarihte piyasaya sürmeyen Apple, bu konuda herhangi bir açıklama yapmayarak da birçok kullanıcıdan tepki topladı. Bunun üzerine Macstories’ten yapılan bir açıklama üzerine güncellemenin yayımlanmama nedeninin iPad’lerden kaynaklandığı belirtildi. Çünkü mevcut sürümünün firmware’inde sorunlar yer alan iPad’in, yeni bir versiyon ile daha da sorunlu bir hale geleceği düşünülüyor. Gelişmeler Macstories tarafından bu şekilde bildirildi, ancak Okumaya devam et iPhone’culara Kötü Haber

SkyFire, 1 Haftada 300.000 Kere İndirildi

iPhone telefonlara Flash özelliğini getiren web tarayıcısı SkyFire, yayınlandıktan sadece 7 gün içerisinde 1 milyon dolar kar elde etmeyi başardı.

Firma, bir tanesi 2.99$ olmak üzere dünya çapında toplam 300.000’in üzerinde indirilme olduğunu belirtti. Tabiki bütün elde edilen rakamlar SkyFire firmasına kalmayacak, Apple firmasıda App Store satışı ortaklığından %30’luk bir dilimini kendi kasasına koyacak.

SkyFire, yayınlandığı günden itibaren çeşitli problemler çıkmış, iPhone uygulamaları arasından apar topar kaldırılmıştı. Açıklamalara göre bu olayın Apple ile bir ilgisi yoktu, yalnızca SkyFire’ın serverları gelen yoğunluğa dayanamamıştı ve çökmüştü. Şimdi ise bu problemlerin giderildiği fakat Flash Video kalitesinde bir hayli düşme meydana geldiği açıkça ortada. Yetkililer bu konu hakkında henüz resmi bir açıklamada ise bulunmadılar.

Audi’den iPhone’a Uygulama!

Audi ilginç bir yazılıma imza atıyor ve akıllı telefonlar ile otomobilleri aynı paydada buluşturuyor. Peki bununla neyimi amaçlıyor!

Lüks otomobil üreticisi olarak adını duyuran Audi, şimdilerde CarMonitor isimli yeni bir yazılımı duyurmuş durumda. Kullanıcılar bu uygulama sayesinde araçlarının tüm durumunu gerçek zamanlı olarak analiz etme olanağına kavuşmuş oluyor ve uygulama iPhone’u otomobillere yakınlaştıran bir yapıya sahip. Aynı zamanda çevreye de duyarlı olan yazılım aracın havaya saldığı zehirli gaz oranını anlık olarak görebilmeyi CarMonitor’ü Okumaya devam et Audi’den iPhone’a Uygulama!

Karşınızda Şarjlı iPhone Hoparlörü!

iPod ve iPhone hoparlörü S715i‘yi piyasaya sunan Logitech’in ürünü şarj edilebilir pile sahip ve aynı zamanda 8 sürücülü taşınabilir bir cihaz.

İki adet üç inç büyüklüğünde lazer ayarlı neodymium sürücüsu bulunan S715i modeli zengin bir orta dağılım aralığı için ideal olup aynı zamanda yüksek ses için iki adet yarım inç boyutunda neodymium uydulara da sahiptir. S715i modeli aynı zamanda şarj edilebilir dahili NiMH pile sahip olup tek şarj ile 8 saate kadar müzik Okumaya devam et Karşınızda Şarjlı iPhone Hoparlörü!

iPhone’un Favorisi Bu Oyun!

”Angry Birds” isimli oyun neredeyse 7 milyon iPhone’a yüklenerek gün geçtikçe popülerliğini artırıyor. Ayrıca dünya devi olan Electronic Arts,oyunun yapımcısı Chillingo’yu satın almış durumda.

“Angry Birds” oyunu iPhone için piyasaya sürülmüş olup, 7 milyon kullanıcının 99 sent para vererek indirdiği oyunu üreten firma Chillingo, Electronic Arts’ın himayesi altına girdi.
Oyunun başarısından ve büyük ilgi görmesinden sonra oyunu Chillingo ve Rovio firmaları Android için oyunu bedava olarak piyasaya sürdü ve oyun Okumaya devam et iPhone’un Favorisi Bu Oyun!

Flash’lı iPhone Tarayıcısının Ömrü Kısa Sürdü

Steve Jobs’un açıklamalarına rağmen Flash desteği içeren Skyfire tarayıcısını bundan böyle iPhone’unuza yükleyebilmeniz imkansız. Apple Store’a girdiğinden sadece sayılı saat içerisinde kaldırılan tarayıcıyı artık kimse Apple Store’da göremiyor. Buna rağmen uygulamaya ulaşabilirsenizde karşınıza bir hata mesajı geliyor. Firmadan gelen resmi açıklamaya göre uygulama iTunes’da birkaç saat içerisinde çok ilgi çekince, “tükendi” ve kısa bir süreliğine siparişler onaylanmıyor. Resimdede gördüğünüz üzere uygulamanın sağ tarafındada Sold Out yazısı eklenmiş durumda.

Peki Apple ile herhangi bir problem mi olduda tarayıcı apar topar kaldırıldı? Firma flash videolara olan ilginin beklediklerinden çok daha fazla olduğunu ve bu yüzden sunucularında sorun meydana geldiğini, bu sebepten ötürü uygulamayı kaldırdıklarını belirtiyor. Aldıkları kararda Apple firmasının bir etkisi veya hatası bulunmadığını belirten yetkililer, yazılımı satın alan kişilere kötü bir performans sunmaktansa geçici olarak yazılımı kapatmayı tercih ettiklerini, sistem altyapısını güçlendirdikleri vakit ise yazılımın tekrardan aktif olacağını belirtti. Fakat net bir tarih verilmedi.

iPhone Fabrikası Çalışanları Zehirlendi

Avustralya televizyonu ABC’nin haberine göre Apple ürünlerinin üretiminde rol alan çalışanlar n-hexan ismindeki zehirli bir maddeye maruz kaldıkları için rahatsızlandılar. İşçilerden bir tanesi vermiş olduğu demeçte “Ellerimi hissetmiyordum ve zorlukla yürüyordum” dedi.

iPhone’larda bulunan dokunmatik ekranları yapıştırmak ve rengini parlatmak için faydalanılan zehirli madde içeren buhar, aşırı derecede solunduğu vakit insan vücudunda kalıcı hasarlara sebebiyet verebiliyor.

Wintek fabrikasında bulunan başka bir çalışan ise, n-hexan maddesi yüzünden zehirlendi ve vücudunun belden aşağısında rahatsızlanma meydana geldi.

Bu zehirli atık içeren fabrikayla ilgili olan açıklamaları henüz Apple resmi olarak onaylamasada ABC televizyonu hasta çalışanların Apple firmasında çalıştıklarını delil olarak sunabilmek için şirketin logolarını atmadıklarını ve sakladıklarını belirtti.

Apple’dan Çıkmayan SIM Kart

GigaOM firmasının araştırmasına göre Apple yeni bir SIM kart teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu SIM kartın iPhone’a direk olarak entegre olacağıda edilen bilgiler arasında yer alıyor.

Yalnızca Avrupa’da yaşayan müşterilerin SIM kart transferi yapmadan, Apple web sayfası üzerinden alışveriş yapabilmesini sağlayan teknoloji, servis sağlayıcılardan (Turkcell,Vodafone vs.) biraz daha güç alıyor ve Apple’a veriyor.

4G teknolojisine geçiş olarak LTE özelliğinin birinci planda olduğu tek bir cihazın hemen hemen bütün servis sağlayıcıların altyapısı ile doğru entegrasyon yapabilmesi mümkün. Eğer telefondan çıkmayan SIM kart beklenilen gibi olursa, Apple donanım satışarında da uygulama satışlarında olduğu gibi bir hayli gelir elde edece.

iPhone 3G ve 3GS’lerde Açık Bulundu

MacRumors sitesinde yer alan bir habere göre Apple firmasının iOS 4.1 işletim sisteminde bir güvenlik sorunu ortaya çıktı.

Bu güvenlik problemi nedeniyle ekran kilidinin ve sonrasında gelen 4 haneli giriş şifresini geçmek çok kolay oluyor. Ana ekran ve telefon içerisindeki yazılımlar kilitli olsa bilde telefon uygulamasına erişim sayesinde bağlantıları görmek, üzerinde oynamak ve acil olmayan numaralar dahil telefon rehberindeki kişileri aramak mümkün oluyor.

Şifre giriş ekranında acil arama tuşuna basıldıktan sonra standart bir numara aranıp, o esnada da arama tuşuna ve hold/lock tuşlarına seri olarak basıldığında bug kendisini gösteriyor. Bu güvenlik sorunu Apple’ın iPhone 3G ve 3GS telefonlarında bulunuyor.