Nokia N8 Açılma Sorununa Açıklama

Nokia’nın yakın bir zaman içerisinde pazara sunduğu Nokia N8 açılma ve kapanma sorunu ile karşı karşıya geldi. Birçok N8 kullanıcısının bu dertten muzdarip olduğu açıklanırken, blog sitelerine yapılan yorumlarda kullanıcılar şikayetlerini dile getirmeye başladı.

Konu ile ilgili açıklama Nokia tarafından geldi. Nokia Başkan Yardımcısı Niklas Savander oluşan problemlerden Nokia’nın sorumlu olduğunu belirterek, bu konuda sorun yaşayan kullanıcıların Nokia teknik servislerine başvurmasını rica etti. Problem hakkında bütün teknik servislere gerekli bilgi ve düzeltme çalışmalarının gönderildiğini öne süren Savander, ayrıca problemin çözülememesi halinde kullanıcıların telefonlarını değiştirebileceği şeklinde açıklamalarda bulundu. Diğer yandan bu sorunun sadece küçük bir kesim üzerin yoğunlaştığını ifade eden Savander, Nokia’nın kısa bir zaman içerisinde bu tür problemlerden tamamen arınacağını belirtti.
Oluşan problemler kapsamında uzmanlardan gelen yorumlar ise Nokia’nın geleceği hakkında pek iç açıcı olmadı. Krizden kurtulmaya çalışan Nokia’nın, kullanıcılarına hala bu tür sorunlar çıkarmasının büyük bir hata olduğu da özellikle belirtildi.

Yeni Nokia U

Nokia firması kullanıcıları tarafından dizayn edilen telefonunun fotoğraflarını ve özelliklerini resmi olarak açıkladı. Nokia U ismi verilen telefon, oldukça Nokia N8’i andırıyor.

2010 senesinin mart ayında start verilen projenin asıl hedefi kullanıcıların talep ettikleri özelliklere yönelik bir model çıkarmaktansa onların görüşlerini ve fikirlerini almaktı. Fakat Nokia U, Ekim ayında piyasa çıkarılan Nokia N8’e benzemesinden dolayı birazcık kafaları karıştırdı.

Yeni modelin N8’e oranla değişik yönleride bulunmakta. Nokia U, N8’de olan tek renk seçeneklerine sahip değil ve telefonun ekranı biraz daha geniş. Nokia N8’den 2 mm daha ince ve 1 mm daha uzun. Aynı zamanda USB 2 yerine USB 3 desteği vermekte olan modelde, N8’de de olan HDMI çıkışına ve High Definition video kaydetme özelliğide bulunmakta.

Nokia N-Gage Kapanıyor

Nokia Şirketi aldığı ani bir kararla yıllardır sürdürdüğü N-Gage oyun platformunu kapatmaya hazırlanıyor.

Büyük umutlarla kullanıcı hizmetine sunulan N-Gage, Nokia Şirketi’nin verdiği bir karar ile resmen kapanıyor. Uzun yıllar kullanıcılara Nokia telefon modelleri üzerinde oyun oynama imkanı sunan bu oyun platformunun, beklentileri karşılamadığı için kapatıldığı söyleniyor.
Diğer yandan belirli bir zamandır platform üzerinde yeni oyunlara yer verilmemesi de platformun kapanacağının birtakım belirtileri arasında yer alıyordu. N-Gage blogunda açıklama yapan Nokia Şirketi, bundan sonra Nokia tarafından ücretli ve ücretsiz sunulan Okumaya devam et Nokia N-Gage Kapanıyor

Nokia’dan Sıkı Takip

Nokia firmasının kendi internet sitesinde yaptığı açıklamayla birlikte geliştirme sürecinde yapılan yenilikler bildirildi.

QT’yi bir geliştirme Framework’ü olarak seçtiğini ve hem Symbian, hem MeeGo’dan yararlancağını belirten Nokia, kendi tasarımını ve yazılımlarını da QT platformu üzerinden geliştireceğini duyurdu.

Nokia marka akıllı cep telefonu kullanıcıları bundan böyle daha fazla farklı yazılımlara ulaşabilecek. Bunun yanında uzun süren güncellemelerin yerini daha çok ve sık daha ufak çaplı güncellemeler alacak. Uygulama tasarlayanlar için ise bu yanlızca daha fazla insana ulaşabilme anlamı taşıyacak. Symbian 3 ya da Sybian 4 açıklamaları tarihe karışacak ve aşama kaydeden sadece platform olacak.

Ayrıyetten bu belirttiğimizin yanı sıra en iyi gelişme de Symbian ve MeeGo için HTML5 modülünün standart olarak seçilmesi oldu.

iPhone, BlackBerry’i Geçmeyi başardı!

BlackBerry son zamanlarda düşüş yaşarken bunun aksine iPhone ise istikrarlı yükselişiyle pazarda ikinci sırada yerini alıyor.

Piyasa pazarının yeniden şekillenmesine sebep olan firmaların üçüncü çeyreklerinin sonuçlarını açıklamaları oldu. Sonuçlarda ise özellikle iPhone 4’ün çıkışıyla birlikte yüksek satış rakamlarına ulaşan Apple ikincilik koltuğunu BlackBerry’den devralabilmeyi başardı.
Birçok tartışmanın yer aldığı piyasada sonucu kullanıcılar belirliyor ve tercih iPhone’dan yana oluyor. Tercihin iPhone’dan yana olmasının yanında iPhone ile BlackBerry’nin kıyasıya rekabeti Nokia’nın satışlarını baltalıyor gibi görünüyor. Okumaya devam et iPhone, BlackBerry’i Geçmeyi başardı!

Nokia’dan Sınırlı Sayıda Özel Telefon

Nokia’dan Sınırlı Sayıda Özel Telefon

Şimdi sizlere sadece 14 adet üretilen bir telefon hakkında bilgi vereceğiz. Üretici firma ise Nokia firması.

Aslında üretilen telefon satışa sunulmadı. Star Trek filminde izleyici karşısına çıkan telefonların birebir aynısı yapan Nokia firması sadece 14 adet ürettiği bu ürünleri özel olarak tasarladı ancak satışa çıkarmadı.

Açıkçası sınırlı sayıda olan ve JJ Abrams tarafından çekilen son Star Trek filminde de kullanılan bu ürünlerin neden satılmadığı yada koleksiyon meraklılarının beğenisine sunulmadığını bilmiyoruz ama bildiğimiz bir şey varsa çok sayıda Trekky tarafından bu ürünler takip altında.

Orijinaline sadık kalınarak tasarlanan telefonun içerisinde N76 modeli bulunuyor. Açıkçası kullanım olarak ve görünüm olarak tamamen stabil olan ürün için nasıl bir çalışma yapıldı veya yapılacak merakla bekliyoruz.

Ancak bu ürünlerden birisini koleksiyonuna katacak kişi oldukça şanslı olacak sanırım.

Nokia N8 Çıkış Tarihi Nihayet Açıklandı

Nokia firmasının büyük ümitler bağladığı, kullanıcıların ise merakla beklediği Nokia N8 için firma tarafından piyasaya çıkış tarihi belirlendi.

Nokia firması için büyük önem taşıyan yeni nesil akıllı telefonu N8 için Nokia İletişim Müdürü Tapani Kaskinen tarafından yapılan açıklamada 8 GB hafızaya sahip ürünün 30 Eylül’de dağıtıma çıkacağını, 16 GB hafızaya sahip olan çoklu dokunmatiğe sahip ürünün ise Ekim ayı içerisinde kullanıcıları ile buluşacağı bilgisini verdi.

Firma açıkçası bu kadar büyük bir yatırım yaptığı ve özellik bakımından oldukça fazla şey sunabilecek bir ürün için açıklama konusunda neden bu kadar korku duyuyor anlamış değiliz.

Ürün hakkında yapılan açıklama sonrasında gözler Ekim ayı içerisine çevrilmiş durumda. Eğer bir sorun açıklayıp dağıtım tarihini ertelemezlerse ürün Ekim ayı içerisinde oldukça gösterişli bir şekilde tanıtılacak.

Zaten yapılacak olan reklam filminde Pamela Anderson‘un oynatılacak olması da bunun göstergelerinden birisi olarak ele alınabilir sanırım.

Bakalım Nokia bu ürün ile piyasada akıllı telefon alanında adından daha fazla söz ettirebilecek mi. Yoksa rakipleri ona yetişecekler mi?

Nokia’dan E7 Sürprizi

Nokia firması telefon ataklarına bir yenisini daha ekliyor. Şimdiki ürün E7 ismini verdikleri ve Android ile İphone4 için rakip olarak üretilecek olan yeni bir ürün.

Akıllı telefon kategorisinde üretilecek olan telefonda Symbian 3 teknolojisi kullanılacak ve bu teknoloji ile üretilen ilk Nokia modeli olarak kayıtlara geçmiş olacak.

Halen dünya üzerinde telefon üretimi ve satışında lider olan Nokia bu ataklar ile yakın dönemde başına gelmesinden korktuğu yerinden edilmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalmamayı amaçlıyor.

Bu sebeple kendi yazılımları dışında yazılım kullanmayan firma yeni ürünlerini 2010 sonuna doğru peş peşe kullanıcıları ile buluşturmayı amaçlıyor.

Techno Buffalo firması tarafından sızdırılan E7 modeli de bu savaşta en önemli kozlarından biri olacak gibi görünüyor.

Firma web sayfasında da ürün hakkında basına sızan bilgilerden sonra resmi açıklamasını yapmak durumunda kaldı. Ürün hakkında detaylı bilgiye yakın bir zaman içerisinde Nokia firmasının sitesinden ulaşabilirsiniz.

Üründe temel olarak 640*360 çözünürlülüğe sahip bir ekran ve tam Qwerty klavye bulunacak. Şimdilik verebileceğimiz detaylar bunlar olsa da rakipleri ele alındığında pek küçümsenecek bir telefon olmayacağını düşünmeden edemiyor insan.

Bakalım yakın dönemde peş peşe patlatır Nokia yeni ürünlerini…

Android Yeniden Kendini Kanıtladı

Son zamanlarda telefon sektöründe yaşanan daralma, BlackBerry modellerinden yaşanan güvenlik sıkıntıları, Apple firmasının İphone 4 ile yaşadığı sorunlar sonrasında Nokia tarafından piyasaya sürülen yeni modellerinde etkisiyle akıllı telefon sektöründe bir daralma yaşanmış, firmalar satış seviyelerinde düşmeler görmeye başlamıştı.

Ancak bu düşüşün içerisinden bir firma kendisini yükselterek çıkmasını bildi.

Google firması tarafından yazılan Android işletim sistemi Quantcast firması tarafından yapılan araştırmalara göre 2010 yılı içerisinde ki büyüme ve satış rakamlarına göre %30 büyüme kaydetmiş oldu.

Daha önce piyasadaki hâkimiyetiyle %60 pazar payına sahip olan iPhone ise her ne kadar yeni ürününü tanıtsa da %10 düşüş yaşamaktan kurtulamadı. BlackBerry firmasını elinde bulunduran RIM firması ise %9 seviyesine düşerek, belki de en büyük düşüşlerinden birisini yaşamış oldu.

Yakın dönemde birçok firmanın da Android işletim sistemine yöneleceğini ve mevcut firmaların da yeni ürünler piyasaya süreceğini düşünürsek yakın zaman içerisinde akıllı telefon pazarında tek başına kalacak gibi görünüyor.

Bu durum her ne kadar hitap edilen kullanıcı profili farklı olsa da Nokia ve onun işletim sistemi Symbian yazılımını da rahatsız ediyor gibi.

Nokia Reklamlarında Değişikliğe Gidiyor

Uzun süredir çoğunlukla telefonlarının ön planda olduğu ve insan figürünün geri planda bırakıldığı reklamlar Nokia için yeterli gelmemiş gibi görünüyor.

Bu kapsamda ünlü bir isim arayan firma şu aşamada aradığı iki ünlü ismi bulmuş gibi görünüyor. Bu iki ünlü Pamela Anderson ve Ed Westwick ‘den başkası değil elbette ki.

Alınan iki isimden birisinin mazisine baktınız da aslında Nokia firmasının neden bu tarz bir reklam ağına girdiğini merak edebilirsiniz. Açıkçası bende merak ediyor. Ama sanırım erkekler arasında büyük bir efsane olan Pamela Anderson ile kullanıcı vurmayı amaçlamaktalar.

İlk etapta Nokia N8 modeli için kamera karşına geçecek olan ikilinin reklamlarda bol bol yatak odası sohbetleri, asansör kaçamakları ve birçok farklı noktadan cinsel figür içeren göndermeler yapacakları gibi bir bilgi sızımı var dışarıya.

Yakın zamanda reklamlar yayına girer. Gerçi ülkemizdeki potansiyel kitle ele alınınca bunun ne kadar doğru olacağı, kanallarda ne kadar döneceği veya yayına alınıp alınmayacağı konusu bir soru işareti olarak ele alınabilir.

Bakalım Nokia bu atağıyla N8 için daha ateşli kullanıcılar elde edebilecek mi?