Microsoft ve Motorola Davalık Oldu

Microsoft firmasının cep telefonu üreticisi olan Motorola’ya açtığı mahkemeden sonra, Motorola da şu günlerde Microsoft’a karşı dava açmaya hazırlanıyor. Yazılım devinin Motorola firmasını mahkemeye verme sebebi, iki şirketin arasında yapılan parasal anlaşmaya rağmen, Motorola’nın anlaşılan paranın üzerinde bir para talep etmesiydi.

Bu olayın üzerinden sadece 48 saat geçtikten sonra Motorola’da boş durmadı ve Microsoft’a patent davası açtı. Winrumors sitesinde yer alan bir habere göre, Motorola’nın mahkemeye heyetine sunmuş olduğu dilekçede söz ettiği patentler Microsoft’un birçok hizmetini kapsıyor. Video kodlama teknolojisi, Exchange sunucusu, Outlook programının kullandığı e-mail teknolojisi ve Windows Live Messenger’ın faydalandığı 18 tane patent, dava dilekçesinde geçiyor.

Microsoft firmasının bu patent davasına nasıl bir savunma hazırlayacağı ve bundan sonra iki firma arasındaki ilişkinin nasıl şekilleneceği ise bir hayli merak konusu.

HTC Patent İhlalinden Dolayı Apple’ı Mahkemeye Verdi.

HTC firması geçtiğimiz günlerde Apple firmasının Ipod, Ipad ve Iphone ürünlerinin Amerika içerisinde satışının durdurulması için mahkemeye başvurdu. Başvurunun sebebi ise Apple firmasının HTC firmasına ait patentleri ihlal etmesi olarak gösterildi.

Aslında bu mahkeme olayı yeni değil. Geçtiğimiz Mart ayında Apple firması HTC adına 20 ayrı dava açmış ve bu davaların tamamında ise gerekçe olarak patent ihlali gösterilmişti.

Şimdi ise HTC karşı saldırıya geçerek peş peşe dava açmaya başladı. Aslında bu yolda yalnız değil. Başka birçok firmada Apple firmasına dava açmaya hazırlanıyor.

Açılan davalar nasıl sonuçlanır bilinmez ama bu tarz davalar sonucunda ürünlerin o ülkede satılması yada ürünlerin tamamen piyasadan kaldırılması gibi önlemler alınmıyor.

Daha çok firmalara belirli para cezaları vererek uyarıda bulunuyorlar. Bu sebeple bu davaların birçoğu sadece prestij açısından yararlı olacak. Firmaların ürünleri için bir engel yada satış yasağı getirmeyecek.

Ancak sonucun ne olduğu kesinleşmeden buradan bir açıklama yapmakta yada tahminde bulunmakta pek akıllıca bir durum değil.